First Team Fixtures/Results - 2022/23

 

 Isthmian League North Division 2022/2023

Date Time H/A Opponents Competition Attendance Score Scorers
 Sat 13th Aug 3pm  Brentwood Town  Isthmian League North      
Tues 16th Aug 7.45pm H Gorleston Isthmian League North      
Sat 20th Aug 3pm  Dereham Town  Emirates FA Cup Preliminary Round       
Sat 27th Aug 3pm H Basildon United Isthmian League North      
Mon 29th Aug 3pm A Coggeshall Town Isthmian League North      
Sat 3rd Sept       Emirates FA Cup First Qualifying Round      
 Sat 10th Sept 3pm   Burgess Hill Town Isuzu FA Trophy First Qualifying Round       
 Sat 17th Sept  3pm New Salamis  Isthmian League North       
 Tues 20th Sept 3pm  AFC Sudbury  Isthmian League North       
Sat 24th Sept        Isuzu FA Trophy Second Qualifying Round       
Sat 1st Oct  3pm  Wroxham  Isthmian League North       
 Sat 8th Oct 3pm  Maldon & Tiptree  Isthmian League North       
 Sat 15th Oct 3pm  Grays Athletic  Isthmian League North       
 Sat 22nd Oct  3pm Hashtag United  Isthmian League North       
 Sat 29th Oct  3pm Great Wakering Rovers  Isthmian League North       
 Sat 5th Nov 3pm  Lowestoft Town  Isthmian League North       
 Sat 12th Nov 3pm  H Tilbury  Isthmian League North       
 Sat 19th Nov  3pm Hullbridge Sports  Isthmian League North       
 Sat 26th Nov  3pm Heybridge Swifts  Isthmian League North       
 Sat 3rd Dec  3pm Witham Town  Isthmian League North       
 Sat 10th Dec  3pm Bury Town  Isthmian League North       
 Sat 17th Dec  3pm A East Thurrock United  Isthmian League North       
Mon 26th Dec   3pm Coggeshall Town  Isthmian League North       
 Mon 2nd Jan 3pm  Stowmarket Town  Isthmian League North       
 Sat 7th Jan 3pm  H Brentwood Town  Isthmian League North       
 Sat 14th Jan  3pm Gorleston  Isthmian League North       
 Sat 21st Jan  3pm Lowestoft Town  Isthmian League North       
 Sat 28th Jan  3pm Tilbury  Isthmian League North       
 Sat 4th Feb 3pm  Hullbridge Sports  Isthmian League North       
 Sat 11th Feb  3pm A Great Wakering Rovers   Isthmian League North      
 Tues 14th Feb 7.45pm  AFC Sudbury  Isthmian League North       
 Sat 18th Feb  3pm Maldon & Tiptree  Isthmian League North       
 Sat 25th Feb  3pm Wroxham  Isthmian League North       
 Sat 4th Mar  3pm New Salamis  Isthmian League North       
 Sat 11th Mar  3pm H Grays Athletic  Isthmian League North       
Sat 18th Mar  3pm  Hashtag United  Isthmian League North       
Sat 25th Mar  3pm  A Basildon United  Isthmian League North       
 Sat 1st Apr 3pm  East Thurrock United  Isthmian League North       
 Sat 8th Apr  3pm Bury Town  Isthmian league North       
 Mon 10th Apr  3pm Stowmarket Town  Isthmian League North       
 Sat 15th Apr  3pm Witham Town  Isthmian League North       
 Sat 22nd Apr  3pm Heybridge Swifts   Isthmian League North      
               

 

Previous Season 21/22

Date Time H/A Opponents Competition Att Score Scorers
Sat 14th Aug  3pm  Basildon United   Isthmian League North Division 364  1-1  Brown 
 Sat 21st Aug 3pm  Southend Manor Emirates FA Cup Preliminary Round   295 5-3  Canfer (2), Holland, Barley, Powell 
Sat 28th Aug 3pm   Canvey Island  Isthmian League North Division 185  0-1   
 Mon 30th Aug 3pm  Dereham Town   Isthmian League North Division  405 2-0   Ainsley, Powell
 Sat 4th Sept  3pm Great Wakering Rovers  Emirates FA Cup 1st Qual Rd  434  1-3   Holland
 Sat 11th Sept  3pm Coggeshall Town   Isthmian League North Division 113  1-2  Hitter 
 Tues 14th Sept 7.45pm  Hullbridge Sports   Isthmian League North Division  151  4-1 Canfer, Hitter(2), Ainsley 
 Sat 18th Sept  3pm A Hashtag United   Isthmian League North Division  292 2-0  Brown(2) 
 Sat 2nd Oct  3pm Grays Athletic   Isthmian League North Division 231   0-3  
Sat 9th Oct 3pm A Maldon & Tiptree FA Trophy 2nd Qualifying Round  272

1-1

Win 7-6 on pens  

 Canfer
Tues 12th Oct 7.45pm H Heybridge Swifts Isthmian League North Division 254  2-3  Barley, Powell 
 Sat 16th Oct 3pm  Tilbury   Isthmian League North Division 389  2-1  Brown(Pen), Barley
 Sat 23rd Oct 3pm  A   AFC Sudbury   Isthmian League North Division  516 0-2    
 Sat 30th Oct 3pm  A Hastings United FA Trophy 3rd Qualifying Round  710 3-1  Nunn, Ottley-Gooch, Brown 
 Sat 6th Nov 3pm  Stowmarket Town   Isthmian League North Division 428   0-2  
 Sat 13th Nov  3pm Peterborough Sports  FA Trophy First Round 441  2-1  Barley, Brown 
 Sat 20th Nov  3pm Aveley  Isthmian League North Division   292 0-5   
Tues 23rd Nov 7.45pm H Witham Town Velocity Trophy 1st Round 159 

1-1

(Won 5-4 on pens) 

 Ford
 Sat 27th Nov 3pm  H  AFC Telford United FA Trophy 2nd Round 611  0-4   
 Sat 4th Dec 3pm  Romford   Isthmian League North Division 73  2-1  Canfer, Schaar 
Tues 14th Dec 7.45pm H Witham Town Isthmian League North Division  201 1-1  Nunn 
 Sat 18th Dec 3pm  Canvey Island   Isthmian League North Division 342  2-0  Warren, Ford 
 Mon 27th Dec  3pm Dereham Town   Isthmian League North Division 236  3-1  Matthews, Holland, Warren 
Tues 11th Jan 7.45pm H Great Wakering Rovers Isthmian League North Division 229  2-1  Matthews, Canfer 
 Sat 15th Jan 3pm  H Hashtag United   Isthmian League North Division 622  1-0  Hitter 
Tues 18th Jan 7.45pm A Basildon United Isthmian League North Division  117 2-1  Canfer, Whight 
 Sat 22nd Jan 3pm  Hullbridge Sports   Isthmian League North Division  310 2-1   Nunn, Barley
Tues 25th Jan 7.45pm A Cray Valley PM Velocity Trophy 3rd Round 56  0-2   
 Sat 29th Jan 3pm  Heybridge Swifts   Isthmian League North Division  287  2-3   Holland, Canfer
Tues 1st Feb 7.45pm H Brentwood Town Isthmian League North Division  286  1-0 Whight(Pen) 
 Sat 5th Feb 3pm  Grays Athletic  Isthmian League North Division   355 0-1   
Tues 8th Feb 7.45pm A Bury Town Isthmian League North Division 607  3-1  Holland, Twinn, Whight(Pen) 
 Sat 12th Feb 3pm  Tilbury  Isthmian League North Division  170  1-1  Whight 
 Sat 26th Feb 3pm  Brentwood Town  Isthmian League North Division   245 1-0  Hasanally 
Tues 1st Mar 7.45pm H Barking Isthmian League North Division 201  3-0  Barley, Hasanally, Ottley-Gooch 
Tues 8th Mar 7.45pm A Bury Town Suffolk Premier Cup 2nd Round  261 2-1  Barley, Canfer 
 Sat 12th Mar 3pm  A Witham Town  Isthmian League North Division  249  1-0 Canfer 
Tues 15th Mar 7.45pm H AFC Sudbury Isthmian League North Division  317 1-2  Hitter 
 Sat 19th Mar 3pm  H Aveley  Isthmian League North Division  414  0-2  
Tues 22nd Mar 7.45pm H Kirkley & Pakefield Suffolk Premier Cup QF 160  0-4  
Sat 26th Mar 3pm  Romford  Isthmian League North Division  268  2-0  Brown(2) 
Tues 29th Mar 7.45pm H Maldon & Tiptree Isthmian League North Division 286  0-3   
 Sat 2nd Apr 3pm  Great Wakering Rovers  Isthmian League North Division  112  3-2  Canfer, Schaar, Brown 
 Sat 9th Apr 3pm  Barking  Isthmian League North Division  83  2-1  Hitter, Twinn 
Tues 12th Apr 7.45pm H Stowmarket Town Isthmian League North Division  617 2-1  Hasanally, Holland 
 Sat 16th Apr 3pm  H Bury Town  Isthmian League North Division  513  1-0  Barley 
 Mon 18th Apr 3pm  Maldon & Tiptree   Isthmian League North Division    299 5-1  Nunn, Whight(2), Canfer, Twinn 
 Sat 23rd Apr  3pm Coggeshall Town  Isthmian League North Division   641 3-0  Warren, Nunn, Knock 
 Tues 26th Apr 7.45pm  Canvey Island 

Isthmian League North

Play Off Semi Final 

1059  1-3  Nunn 

 


 

 For results from previous seasons, click here.